Dijital Mevzuat Yayıncılık

BİLGİ KÜPÜ! DEĞERLİ KONUT VERGİSİ KAPSAMI BELİRLENDİ!

 Sizlere Değerli konut vergisi kapsamına giren konutlar için 7221 sayılı kanun özelinde bilgi vermek isteriz;

*Şöyle ki 2021 Yılı için belirlenen emlak vergisi değeri 5 milyon 227 bin Türk lirasının altında olan konutlar için değerli konut vergisi ödemeyeceksiniz. ( gayrimenkul sayısı önemli değildir)

Örnek verelim. 2021 yılında bina vergi değeri 5 milyon 227 bin Türk lirasının altında ister 1 ister 100 adet konut olsun vergi ödemezsiniz.

** Her bir konut değeri esas alınarak yukarıdaki rakamı aşması gerekiyor ki vergi ödensin. Ancak tek konutunuz var ama bu rakamın üzerinde o zaman yine muafsınız. (tek konut muafiyeti)

Yine bir örnek verelim ;

Diyelim ki , 1 adet konutunuzun emlak değeri 6 milyon ,3 adette 3,4 ve 5 milyon değerli konutunuz olsun bu durumda sizin 1 adet konutun değeri yukarıdaki tutarın üzerinde olduğu için kanunla tek konut muaflığından yararlanıp yine vergi ödemeyeceksiniz ancak 2 adet olsaydı bu tutarı aşan 2 konutunuz için vergi ödeyecektiniz.

Unutmayınız: Tapuda işyeri, fabrika binası, otel, arsa vb. olarak kayıtlı bulunan taşınmazlar Değerli Konut Vergisine tabi değil. Çünkü, konut dışındaki taşınmazlar, verginin konusuna girmiyor ancak işyeriniz konut niteliğinde ise verginin konusuna girecektir diyebiliriz.


Kaynak: 7221 sayılı Kanun